Villa Paradou drives som et Bed & Breakfast uden for sommermånederne, men det er også muligt at leje det til privat brug til otte personer året rundt. Villaen er i et rolig område og kun en kort gåtur fra landsbyen Paradou og alle dens tjenester.
Villaen er professionelt indrettet med elegante detaljer og designet med gæsternes komfort i højsædet. Villaens fire soveværelser med aircondition ligger på første sal og har alle eget badeværelse og TV. I tre af soveværelserne findes to enkeltsenge, som kan skubbes sammen til en dobbeltseng. Det fjerde soveværelse har en rund dobbeltseng, som er 220 centimeter i diameter. Der er også en sovesofa i et af værelserne. I villaens stueetage er et veludstyret køkken, en spisestue og en hyggelig dagligstue. Der findes også en opvarmet indendørspool og en sauna.
Uden for huset er flere terrasser med spisebord og stole samt en grill og en udendørslounge med sofaer under tag. I en separat træbygning i haven er en hjemmebiograf, og et par skridt derfra kan gæsterne slappe af i de skønne liggestole rundt om den 11x6 meter store pool. Poolen kan opvarmes efter ønske.